Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Szőlősfiúk

23. Honnan van Jézus hatalma. Ezután bement a templomba és tanított. Közben odaléptek hozzá a főpapok meg a nép vénei és megkérdezték: "Miféle hatalommal teszed ezeket? Ki adta neked a hatalmat ehhez?" Jézus így válaszolt: "Én is kérdezek tőletek valamit.

24. Ha megfeleltek rá, megmondom nektek, milyen hatalommal teszek így.

25. Honnan volt János keresztsége? A mennyből vagy az emberektől?" Azok tanakodni kezdtek egymás közt: "Ha azt mondjuk: a mennyből volt, azt feleli: hát akkor miért nem hittetek neki?

26. Ha pedig azt mondjuk: az emberektől, félnünk kell a néptől, mert Jánost mindenki prófétának tartja."

27. Ezért ezt a választ adták Jézusnak: Nem tudjuk." "Akkor én sem mondom meg, milyen hatalommal teszek így" - felelte ő.

Jézus életében és példabeszédeiben két növénynek van különösebb jelentősége. Az egyik a füge, a másik a szőlő. Mindkettő isteni növény. Az első olyan, akár a Gondviselés: semmilyen

ápolást nem igényel, kártevői nincsenek. A többi növényhez hasonlóan örül a trágyának, de megél a sziklarepedésekben, a vártornyok hézagaiban, sivatagi homokban, mindeközben tavasztól télig folyamatosan terem. Szinte gyomként él a Földközi tenger környékén. A legkülönbözőbb helyeken megtalálható és szolgálja az éhes vándorokat. Termése egészséges, édes, tápláló, akár a Gondviselés.

A másik növény a szőlő, ami számos példabeszédben szerepel, teli mélységes mély üzenetekkel. Mt 21. fejezetében (28-32) olvassuk: "Mit gondoltok?” már ez csodálatos: tudja, hogyne tudná, hogy mit gondolnak az előtte állók, s mit gondolunk mi, kétezer év múlva? De ránk bízza, hogy fontoljuk meg: tényleg azon rágódunk-e? azon törjük-e a fejünket, vagy csak szaladgálnak, röpülgetnek az agyunkban a gondolatok, akár a falevelek az őszi szélben – és a szívünket nem érinti egyik sem? „Egy embernek két fia volt. Elment az elsőhöz és így szólt: fiam, menj ki ma dolgozni a szőlőbe.” A szőlőbe! Átgondoltuk-e már a szőlő jelentését? Milyen csodás növény! Évszázadokig elél, földbebújt hajtásain keresztül akár az idők végezetéig, a Lét mámorában! Igen, a mámor növénye, nem annyira a részegségé, inkább a mámoré, a lélek magasba röppenéséé, a megértésé, az átélésé, a csak az ember által fölfogható teljességé! A must, a bor, a szőlőhéj, a mag, mind gyógyhatású.

Nos, a szőlőskertbe küldi az apa a fiát, aki nem vitás, hogy maga az Atya e példabeszédben, a fiú pedig mi vagyunk, valamennyien. Tehát nem vitás, hogy joga van munkára fogni bennünket – és éppen a szőlőművelésre, a teremtés védelmére. Tudjuk, hogy fügével ellentétben a szőlőnek nagyon sok az ellensége. Mire a fiú: „Megyek uram, felelte, de nem ment ki.” Ha másból nem, ebből magunkra ismerhetünk. Hivatalosak vagyunk a teremtés szolgálatára, a mennyországba, a mindenség terített asztalához, de nem kérünk belőle. Miért nem? Lustaságból? Inkább lelki restségből, mert a szőlőt bizony művelni kell, akár az életünket. Metszegetni a hibáinkat, nevelni az erényeinket, permetezni gazságainkat, kikapálni magunk közül az élősködő gyomokat – és így tovább? Ki ne tudná életteendőit?

Az Atya „Elment a másikhoz és őt is megkérte. Nem megyek, felelte, később azonban megbánta és kiment.”

Ezután a körülállókhoz fordult, hozzánk: „Melyik teljesítette a kettő közül atyja akaratát? "A második", válaszolták. Erre Jézus így szólt hozzájuk: "Bizony mondom nektek: a vámosok és az utcanők megelőznek titeket Isten országában.”

Miért? Mert hazudtok, azaz hazudunk. Tudjuk a föladatunkat, mégse végezzük. Melyikünk nem végezte gyatrán alapvető emberi kötelességeit? Egyre többen vannak, akik tagadják, hogy bármilyen kötelességük lenne a teremtett világ iránt.

Jézus leleplező szavai így hangzanak: „Eljött ugyanis hozzátok János, hogy az igazság útjára vezessen, de nem hittetek neki. A vámosok és az utcanők hittek neki. Ti azonban ennek láttára sem tértetek meg és nem hittetek."

Vámos, azaz törvények védelmébe bújó rabló, és utcanő! Manapság tisztelt és irigyelt foglalkozások! A hasonlók társaságát föl sem lehet sorolni. Aki a részletekre is kíváncsi, annak ott a tévécsatornák példakép kínálata!

Szemlátomást tudva és akarva szegülnek szembe az Atya útmutatásának.

És mi?

(2014)

2024-08-05

© Gelidan