Beavatás lehetne

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Mi végre van a világon Isten?

A közszereplés előnye a hátránya. Ha az ember fönnforog, nyilvános gondolkodást végez, akkor óhatatlanul összeakad valakikkel, akik eszmét akarnak cserélni vele. Van a Beavatásnak egy állandó nézője, aki nem hagy ki egy adást sem, s utána dühös, olykor gyalázkodó leveleket ereget – napjában néha hármat is. Önmagát buddhistának, liberálisnak és individualistának nevezi, a kereszténységet ósdi, ostoba és zsarnoki találmánynak tartja, amely nem tart lépést az „evolúcióval.”

2024-11-18

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Makói Hagymatikum

Ananada K. Coomaraswamy, a múlt század nagy művészetbölcselője, aki angol anyától és indiai apától származott, és otthonosan élt mindkét kultúrában, keserűen jegyezte meg, hogy „az ember soha nem élt úgy a szépségtől elhagyatva, mint manapság.” (Keresztény és keleti művészetfilozófia) Miért jutott erre a gondolatra? Mert úgy tartotta, hogy a művészet mindig Istenről szól, s Hozzá képest adja az „élet tervrajzát.” Ha manapság körülnézünk a volt keresztény kultúrkörben, akkor azt látjuk, hogy az itteni művészies megnyilvánulások – legalábbis az irányadók, a divatosak, a trendik – nemhogy Isten nélküliek, hanem Isten ellenesek. Istengyűlölők. Ipari szabványok szerint gyártódnak. A kiállítótermekben, a mozikban és színházakban, sőt a templomokba befurakodott lokálzenék, sajtónyelv és giccsfestmények sem nevezhetők istentiszteletieknek. Azt is hitte Coomaraswamy, hogy „a művészetet az igazság” vezérli. De mi az igazság? Zengi a Pilátus-kórus az EU-Parlamentben, az iskolákban, a sajtóban, a tervezőasztaloknál. Mindenütt csak a hasznot látják a karmesterek és a kóristák, az igazság kit érdekel? A nagy bölcselő úgy vélte, hogy „a művészet bármilyen jónak az elkészítése”. Mi a jó? Csattan föl az ismert dalárda, s nem hagy kétséget az iránt, hogy számára a jó csak a haszon, a saját, egyéni sikere, ezért öntötték el a világot kockaházak, vagy ami ugyanaz, „funkcionális” épületek, regények, operák és tantervek.

2024-11-11

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Szeretek sírni

Érmelléki Ady Endrénk egy pompás földközi tengeri hajókázás, majd riviérai üdülgetés során írta Sírni, sírni, sírni c. versét. Hogy miért? Nem tudjuk.

A vers kísérteties éjszakai temetésről szól. A szertartás katolikus lehetett – erre utal a kereszt, a tömjénfüst, a baldachin, a zsolozsma, a gyónás szavak említése. Íme az utolsó négy sora: „Megbánni mindent. Törve gyónva/ borulni rá egy koporsóra./Testamentumot, szörnyüt, írni/ És sírni, sírni, sírni, sírni.” Lajos öccsének épp ekkor küldött egy lapot Monacóból, ráadásul a Békéről elnevezett szállóból: „Semmi bajom, csak egy kicsit utálom ez idő szerint az életet.”

2024-11-04

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - A zene védelme

A turista-templomokban az emberek jönnek-mennek, nem is tudják, hogy szent helyen járnak, egyszerűen azért, mert nincsen tudomásuk a Szent létezéséről. A gyönyörű régi épületek festmények, üvegablakok tetszenek nekik, hiszen szomjasak a szépre, és természetes emberi ösztönnel azonnal meg is beszélik egymással élményeiket. Állandó morajukat meg-megszakítja a hangosbeszélő csitító fölszólítása, ám meg nem állítja: egy pillanat múlva folytatják tovább.

2024-10-28

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Létszakadás

Napnál világosabb, hogy korszakváltás előtt állunk.

Hogy lássuk és értsük, kerüljük a nagypolitikát, a gazdaság látványos világválság-eseményeit, az iszlám világba helyezett puskaporos hordókat, inkább menjünk el egy iskolai jelmezbálba. A gyerekek ugyanolyan vidáman ugrándoznak, mint régen, a szülők szeme ragyog: ugye, hogy az én Hermioném, Dart Vaderem, Hegylakóm a legaranyosabb? Anyukám szeme is csillogott, amikor török basaként pompáztam előtte a Tündér Ilonák, Vasorrú Bábák, meg kurucok és labancok között. Ma is megvan a saját kezűleg faragott jatagánom.

Mi a különbség?

2024-10-21

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - A Nagy Rettegtető járványai

Nem tudom, hogy a kedves Olvasók észrevették-e már, hogy mostanában nincs kergemarhakór, madárinfluenza és hasonlók, pedig most is halnak meg török kislányok, akik kedves pipéikkel alszanak, s bizonyára a kergemarhakór is szedegeti áldozatait. Hál’istennek, nem túl sokat. Föltehetően éppen annyit, mint a járvány tombolása idején. Egy korabeli adat: Nagy-Britanniában 1995 és 2000 között 75 ember halt meg a Creutzfeld-Jakob-kór – népiesen a kergemarhakór – különböző változatai okozta betegségekben. Kevesebben, mint konyhai balesetben vagy náthában. Nosza, százezer szám irtották a teheneket, borjakat, millió szám a baromfit madárinfluenza idején, ha a nádasban valahol egy bütykös hattyú tetemet találtak. Fölmérhetetlenül sok gazdaság ment tönkre és még több gazdálkodó család élete munkája semmisült meg a szó mindenféle értelmében. Közben jókat lehetett játszani az élelmiszer-árfolyamokkal.

2024-10-14

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Nagyik, unokák - Isten fiai

A magyar kereszténység egyik fellegvára Nógrád: a község is, a megye is. Bernecebarátiban még a kommunizmus idején is 98 %-os volt a hittanbeíratás, nem maradtak ki olyan gyermekek sem, akiknek a szülei hivatalból ateisták voltak…

2024-10-07

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Buji Ferenc

Ha számba vennénk a ma Magyarországon élő pár tucat szellemi embert, akik a költők helyett a Temenosz tüzét őrzik, akkor Buji Ferenc föltétlenül közéjük kerülne. Nem „valami előkelő helyen”, mert ebben a kasztban ilyen nincs, bár akadnak, akik erről vagy arról többet tudnak társaiknál. Némelyeket bizonyos szűkebb kör forró tisztelete övez, mások alig ismertek, s többen közülük bizonyára oly mélyen elrejtőztek valami képtelen szerepbe, hogy szellemtestvéreik sem igen hallották hírüket. Az ide tartozóknak nincsenek rangjelzéseik, amelyek mutatnák, hogy ezek előkelőek, és azok még előkelőbbek, mert igazi tudásuk az, amit élnek. A hierarchia tehát létezik – közöttük is –, ám, aki ott van, nem méricskéli, hogy ki hová jutott életével. Ebben a kérdésben egyedül az Örök Bíró ítélhet. Aki azt számolgatja, hogy bárki másnál kiválóbb, bárki más pedig hitványabb nála, az nyilvánvalóan nem tartozik ehhez a körhöz.

2024-09-30

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Buji Ferenc: Az utolsó beavatás

2024. február 21-étől már nem e földi világban folytatja tovább életét az a Czakó Gábor, aki 1970-től csaknem haláláig eleven módon volt jelen a magyar kultúrában, sőt, olyannyira egyedi szerepet töltött be e kultúrán belül, hogy sem elődje nem volt, sem utódja nincs. Azt a típust, amelybe Czakó Gábor tartozott, egyetlen ember képviselte: ő maga. Sokoldalú – irodalmi, művészeti, szerkesztői, nyelvészeti, közéleti, televíziós – megnyilvánulásaira egy olyan személyiség ütötte rá az egység pecsétjét, aki minden területen képes volt a legmélyebb emberi értékeket közvetíteni.

2024-09-23

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - A legfőbb törvényhozó

A legkorábbi államok törvényeit Isten állapította meg – utána járhatunk az Ószövetségben, vagy India, Kína s más régi országok szent könyveiben. Miután a Fönnvaló, vagy az istenek elsősorban az uralkodókkal érintkeztek, ezért az országalapító, az Éggel kapcsolatban álló fejedelmeket rendszerint félig vagy egészen istenként tisztelték.

Korunk egyik főkérdéséről, a nemzetállamokat leváltani, sőt, szétrombolni igyekvő törekvésekről elég sokat írtam, különösen Magánállamok c. könyvemben, meg Az Antikrisztus és mi címűben (Boldog Salamon kör 2003 ill. 2009.)

2024-09-16

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Egy nagy mesemondónk

Ámi Lajos (1886-1962) analfabéta félcigányember volt és magyar író. Magyar, mert műveit ezen a nyelven alkotta és adta elő, más nyelven talán nem is beszélt. Ki tudja? De miért fontos ez?

2024-09-09

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Meghalt a király

Elhunyt Szabad György, el is temettük. Az ország főméltóságai: hajdani tanítványai, ellenfelei és elvbarátai szépen beszéltek a sírjánál. Azóta más kiváló emberekből is elszállt a lélek, a minap éppen Karátson Gábor író, festő, sinológus, Duna-védő, ötvenhatos veterán távozott közülünk. Időközben mások sorsa is beteljesült. Egyik-másik szép beszédeket kap, de akad, akinek három sor se jut a helyi újságban.

2024-09-02

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Két vak

Máté Evangéliumának 9. fejezetében Jézus több, akkoriban reménytelen állapotú beteget gyógyított meg, sőt Jairus lányát is visszaadta szüleinek, holott a gyermek már eltávozott az élők közül. Ezt maga az édesapa is tudta, hiszen e szavakkal kereste föl Urunkat: „...leányom most halt meg, de jöjj, tedd rá kezedet és életre kel.” Milyen mérhetetlen hite lehetett Jairusnak! Talán Megváltónk is megrendült, mert így szólt a hangosan zsibongó sokasághoz „Távozzatok! Hiszen nem halt meg a lány csak alszik. Az egybegyűltek kinevették.” Érthető, hiszen a kortársak többsége először találkozott a názáreti ács fiával. Miért tulajdonított volna természetfölötti erőt neki? Ám Jairus hitt benne, de lehetett-e más választása?

2024-08-26

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - Áramtutaj

A Krisztus előtti 3. századból van az első adatunk vízimalmok létezéséről. Azóta ez a gépezet szinte napjainkig őrölt gabonát, fűrészelt márványt, fát, stb. Jelenleg nem használatos.

Az alábbi javaslat az elv és a szerkezet korszerű alkalmazását célozza, hiszen civilizációnk energiafalánksága csillapíthatatlan, a világ elszennyezése pedig szinte fölmérhetetlen.

2024-08-19

Bővebben

Kezdőlap

Czakó Gábor emlékére - ... gloria mundi

Úgy gondolom, hogy Schmitt Pál jó köztársasági elnök volt, és becsületes ember. Ennek fényes bizonysága, hogy a sajtókopóknak talán esztendőnél is tovább kellett nyomozniuk, hogy foltot találjanak életén ama bizonyos kisdoktori értekezés alakjában.

A dolgozat akkor summa cum laude átment, s része lett egy, a magyar világban páratlan, sportdiplomácia pályának, persze a 2x2 világ- és olimpiai bajnoki címmel együtt. A mai tudományosság vizsgáján megbukott, s vele Schmitt Pál személyes tisztelete és hivatalának méltósága is. Könnyű prédája lett a gyűlöletmestereknek.

2024-08-12

Bővebben
© Gelidan